Поточний час: 20 квіт 2024, 04:47

Часовий пояс: UTC + 2 години



Почати нову тему Відповісти на тему  [ Повідомлень: 416 ]  На сторінку Пред.  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Наступ.
Автор Повідомлення
#87917Повідомлення 07 серп 2019, 10:22 
Власник електромобіля
Не в мережі

Звідки: Марьинка
Дякував (ла) 405 Подякували 345
Хочу електротранспорт: Kia soul ev, но ищу лифа или зою
Присоединюсь к вопросу, желательно блок-схему нарисовать.По тому как из ваших постов не понятно как вы планируете из постоянки делать переменку без преобразователя.


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
 Заголовок повідомлення: Re:
#87927Повідомлення 07 серп 2019, 12:53 
Активіст форуму
Аватара користувача
Не в мережі

Звідки: Запорожье
Дякував (ла) 21 Подякували 15
Мій електротранспорт: Aima King S
3 З допомогою модуля наприклад на тому ж андуріно- визначити скільки енергії треба залити в кожну з недозаряджених комірок...

Черт побьери - как контроллер узнает, сколько энергии нужно залить????? таких технологий еще нет.

4 Так як нас слабо цікавить постійне підтримування однакового заряду на всіх комірках , то вмикатись прилад вирівнювання буде тільки...

Действительно, зачем нам одинаково заряженные ячейки...))))) Вы серьезно???

Як бачите - ваша бронзовість і зарозумільсть - робить з вас неадеквата на цих сторінках....

То, что кто-то Вам говорит из собственного опыта, что не заработает, не означает что он неадекват. Он Вам экономит время и деньги. Микроват уже устал объяснять прописные истины приходящим\уходящим форумчанам, иногда в его ответах присутствует раздражение, но это наверно от того, что он пока и сам не нашел (изобрел) ИДЕАЛЬНОго активного балансира, а идеи форумчан идут по замкнутому кругу не подкрепленные ни одним опытным образцом.
И личный вопрос - что у Вас за батареи, какой транспорт используете и что в этом электротранспорте сделано Вами лично?

_________________
Перешел на литий - это сила!


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87928Повідомлення 07 серп 2019, 13:03 
Активіст форуму
Аватара користувача
Не в мережі

Звідки: Запорожье
Дякував (ла) 21 Подякували 15
Мій електротранспорт: Aima King S
Микроватт писав(ла):
irde писав(ла):
budivelnik писав(ла):
Суть ідеї в наступному


5. Остальное - амперметры, вольтметры, дисплеи - от большого ума программистов, плохо знающих закон Ома и что такое диод.
Забудьте про эту схемную идею. Она давно реализована и опробована, как и десятка полтора других.


А стебануть можна? На какой схемотехнике выпускались серийно активные балансиры? Какие схемотехнические решения были забракованы на этапе испытаний? Какой рейтинг схемотехнических решений Вы бы построили? От каких идей отказались, не пробуя в живую? Сейчас Вы используете реверсивно-синхронный двунаправленный преобразователь - он пока лучший вариант? Осталось его сделать более мощным или менее дорогим? что в нем Вам не до конца нравиться? Сможете на публику свое детище покритиковать?

_________________
Перешел на литий - это сила!


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87931Повідомлення 07 серп 2019, 14:03 
Не в мережі

Звідки: Запорожье
Дякував (ла) 115 Подякували 193
Мій електротранспорт: -
Хочу електротранспорт: -
Kipishnoy писав(ла):
А стебануть можна?

По технике - всегда можно и полезно.
Выпускались серийно шунтовые (вроде BMS, только чуть мощнее), обратноходовые многообмоточные на 4-8 ячеек ( то, о чем смутно мечтает Будивельник), полумостовые с дросселем в диагонали, наконец синхронно-реверсивные на 2 и на 4 ячейки.
1. Шутовые, как шунтовые, - все лишнее гонится в тепло
2. Обратноходовые в принципе не могут обеспечить точность для лития, для свинца - годится. Схема сама потребляет немного, но в ней циркулирует вхолостую большая энергия. В результате, эффективный КПД невысок. Ну и технологически сложен многообмоточный трансформатор
3. Полумостовые - мощные, высокий КПД, но только две ячейки, дороговат и точность тоже порядка 1%, не выше.
4. Синхронно-реверсивный. Думаю, лучшее из существующих на сегодня решений. Высокий КПД (0.9-0.95). Идеальная точность, не зависящая от старения и температуры. В принципе, можно сделать ячейку с подключением к общей обменной шине для неограниченного количества ячеек.
Но для лития не удается при разумной цене достичь крутизны преобразования больше 0.8-1.0 А при разности напряжений в 0.1В. Мешает сопротивление проводов, шин, печати. Технологичность - средняя, 8-выводный трансформатор на колечке.
Пока выпускается и пользуется спросом для свинца.
5. Остальное , еще 5-6 топологий изученные по разным публикациям в литературе, скорее для отчета по грантам для псевдонаучных работ и статей. Работает, но практически непригодно. Либо очень громоздко ( а значит и ненадежно!!), либо малоэффективно, например, конденсаторные балансировщики, дорогущие чудо-микросхемы с АЦП и т.п.
Что еще упустил?


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
 Заголовок повідомлення: Re: Re:
#87932Повідомлення 07 серп 2019, 14:35 
Власник електромобіля, член клубу
Не в мережі

Звідки: м Львів
Дякував (ла) 225 Подякували 180
Мій електротранспорт: EQA300
Kipishnoy писав(ла):
3 З допомогою модуля наприклад на тому ж андуріно- визначити скільки енергії треба залити в кожну з недозаряджених комірок...

Черт побьери - как контроллер узнает, сколько энергии нужно залить????? таких технологий еще нет......
Коли в мене кидають тапками по ділу - я не ображаюсь , тим більше що потребую консультаці(платної допомоги :ups: ) від фахівців
Спробую пояснити ще раз
1 Як правило вольтаж комірок відповідає рівню заряда( у відсотках до повного)
2 Як правило ,щоб не відбулось перезаряду, в дію вступає БМС і не дає коміркам перезарядитись вище рівня ( в моєму випадку це 4.07В комірки януса 40А*год, 28S2P) ,обмежені зарядним яке відключається при досягненні 114В на батареї
3 Проблема виникає тоді коли якась з комірок трошки дохліша від інших , а тому при розряді приблизно до 3.5В (98Вольт на батарею) , в батареї ще є 10-15% енергії , але одна впала вже нижче 3В і контролер вирубує всю батарею
4 Так як ємність одної комірки приблизно 0.14Квт*годин=приблизно 500 КДжоулів , то для того щоб підняти дохлу комірку з 0%(3Вольта) до 10-15%(3.5 Вольта) потрібно 50-70 КДжоулів , але при цьому в батареї з 56 комірок є залишкових (56 * 50КДж=2800КДж-50=2750КДж) які можна використати при умові підняття дохлої комірки
5 Таким чином ,виключно шляхом логічних припущень-вимальовується наступне технічне завдання
а - вирівнювання комірок проводити не постійно , а тільки по досягненню розряду більше ніж 70% від ємності ( в цьому варіанті точність може бути і 0.1Вольта замість мілівольт) + кількість енергії яка перекидається є відносно не великою
або
б - постійно у випадку якщо вольтаж комірки просаджений по відношенню до середнього по батареї більше ніж 0.2В
6 Що таке контролер не буде знати бо технології відсутні?
а - побачили що вольтаж якоїсь з комірок більше ніж на 0.2Вольта(цифра з стелі , але виведена шляхом доступної тут інформації по точності вимірів) нижча від середнього по батареї - залили в цю комірку(1-3-5)Джоулів
б - провели виміри , якщо різниця не зменшилась - льєм більше . якщо зменшилась - визначаємо скільки треба долити щоб вирівняти до середнього
7 Тепер що-до трансформатора
Це питання не обовязково повинно бути вирішено через схему трансформатора
Якщо є можливість(я не знаю , але розумію що є) зробити комутаційний блок , з допомогою якого від перетворювача ДС(батареї)-ДС(4 Вольта) можна буде підключитись до будь-якої з 28 комірок то загальний алгоритм роботи пристрою виглядає наступним чином
а - послідовна перевірка вольтажу на кожному з елементів батареї
б - при виявлені комірки в якої вольтаж більше ніж на 0.1-0.2В менший ніж середній по батареї , через перетворювача ДС(батареї)-ДС(4 Вольта) і комутаційний блок проводиться підзаряд цієї комірки , поки різниця стане меншою ніж 0.1В ніж середній по батареї

_________________
Пробіг на електротязі 22000


Востаннє редагувалось budivelnik 07 серп 2019, 22:33, редаговано 1 раз.

Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87933Повідомлення 07 серп 2019, 15:26 
Творець електромобіля, член клубу
Не в мережі

Звідки: Украина
Дякував (ла) 117 Подякували 562
Мій електротранспорт: COOLON
Хочу електротранспорт: COOLON
У вас трохи невірне сприйняття балансування. При розряді вони хай собі розбігаються. Витягнули з кожної по 500Дж але у дохлих комірок то буде наприклад не 3.0 а вже 2.5Вольт.
Але при заряджанні тих самих 500Дж вони вирівняються , бо тім дохлим рівно 500і потрібно щоб з 2.5 до 4.07 вийти.
Балансувати є сенс тільки насамому верху. Дійшло до 4.07 декілька комірок. Зменьшуємо струм. , Воно просяде, знов ждемо коли достане до верху, і знов зменьшуємо струм. І так , поки струм не стане рівним струму балансування. І там уже граємо резисторами чи насосами, неважливо. Ну або можна зарані при при кожному діставанні до верху починати придушувати верхні, чи підживлювати нижні. Все. Інші типи балансування в топку , а комірки в мусор

_________________
CEO COOLON MOTORS
Head Project "City Truck "COOLON"
https://coolonmotors.com


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
 Заголовок повідомлення: Re: Re:
#87934Повідомлення 07 серп 2019, 15:31 
Не в мережі

Звідки: Запорожье
Дякував (ла) 115 Подякували 193
Мій електротранспорт: -
Хочу електротранспорт: -
budivelnik писав(ла):
Спробую пояснити ще раз
а - побачили що вольтаж якоїсь з комірок більше ніж на 0.2Вольта.... нижча від середнього по батареї
.....поки різниця стане меншою ніж 0.1В ніж середній по батареї

Складнi задачi вирiшуються поступово. Крок за кроком.
1. Рiшуче вiмовляемося вiд вольтажу. Застосовуемо виключно напругу.
2. Як практично провести вимiри? Як передати значення "середньоi температури по лiкарнi" до кожноi комiрки або вiд кожноi до центального вузла порiвняння iз середнiм значенням? Яка складнiсть та цiна цього окремого питання?


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87935Повідомлення 07 серп 2019, 15:36 
Не в мережі

Звідки: Запорожье
Дякував (ла) 115 Подякували 193
Мій електротранспорт: -
Хочу електротранспорт: -
SRMotor писав(ла):
У вас трохи невірне сприйняття балансування. При розряді вони хай собі розбігаються.

Немного неверно и ваше верное восприятие.
При разряде "вытянули из всех по 500", часть просела до критического значения, дальше разряжаться нельзя.. А в остальных еще по 50-100Дж местами есть.
Хороший балансировщик из них прокачает в просевшие ячейки и общая энергетика будет использоваться полнее.


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87937Повідомлення 07 серп 2019, 16:40 
Творець електромобіля, член клубу
Не в мережі

Звідки: Днепр
Дякував (ла) 163 Подякували 556
Хочу електротранспорт: Tesla Model3
Прошу не сильно кидать тапками, возможно эта идея уже всплывала и несостоятельна. Знаю о том что Микроватт недолюбливает прогеров (я сам являюсь прогером и к схемотехникам отношусь с большим уважением), но думаю для решения задачи активной балансировки стоит объединить усилия прогеров и схемотехников.
Идея такая: Имеем батарею хS c подключеной БМС. БМС измеряет напряжение на каждой ячейке и определяет ячейку с самым низким и самым высоким напряжением. Определив крайние ячейки, БМС дает команду на коммутатор, который подключает вход гальванически развязанного DC/DC на ячейку с максимальным напряжением, а выход DC/DC на ячейку с минимальным напряжением. Переток осуществляется пока БМС не определит следующую пару ячеек с минимальным и максимальным напряжением.
Додаткові файли:
Буфер обміну02.png
Буфер обміну02.png [ 941.4 КБ | Переглядів: 5712 ]

_________________
Electric Drive Solutions Laboratory (EDSLab)

ЗАЗ 1103 "Slavuta AC Electric"
ГАЗ 24 "Волга электро"
А091 "Богдан электро"
ХТЗ Е25 "Эдисон"
VW T5 "Combi drive"
"Synchronous"
Volvo 740 GL EDSLab
КМЗ "Днепр электро Bonneville"
Dong Feng EDSLab
ЗАЗ 11055 "Tavria electro smart pickup"
ЗАЗ 1102 "Tavria electro smart coupe"

Во имя Ампера и Вольта, и сына их - Ватта,Аминь!!!


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
 Заголовок повідомлення: Re: Re:
#87938Повідомлення 07 серп 2019, 16:45 
Власник електромобіля, член клубу
Не в мережі

Звідки: м Львів
Дякував (ла) 225 Подякували 180
Мій електротранспорт: EQA300
Микроватт писав(ла):
budivelnik писав(ла):
Спробую пояснити ще раз
а - побачили що вольтаж якоїсь з комірок більше ніж на 0.2Вольта.... нижча від середнього по батареї
.....поки різниця стане меншою ніж 0.1В ніж середній по батареї
Складнi задачi вирiшуються поступово. Крок за кроком.
1. Рiшуче вiмовляемося вiд вольтажу. Застосовуемо виключно напругу.
В мене 100 грн китайський тестер ,і якщо щупами від нього стати на комірку - то на екрані він покаже ???? якщо для Вас принципово сам термін-то нехай буде напругу
так як для мене принципово суть - то якщо він показує Вольти - то це вольтаж.
Якщо ж вольтаж має ще якесь значення крім напруга-я послухаю пояснення і в бані з мужиками буду вимахуватись таємничим знанням термінів :)
Микроватт писав(ла):
2. Як практично провести вимiри? Як передати значення "середньоi температури по лiкарнi" до кожноi комiрки або вiд кожноi до центального вузла порiвняння iз середнiм значенням? Яка складнiсть та цiна цього окремого питання?
До 28 комірок -йде 29 дротиків
Почергово підключаючи до мікросхеми яка міряє напругу дротики по алгоритму
1 до плюса і 2 до мінуса
2 до плюса і 3 до мінуса
....
28 і 29
Ми отримаємо напругу на кожній парі ,андуріно легко запише кожне значення в двохбайтному виразі і розранжирує від найменшого до найбільшого
Якщо за нуль беремо 0 вольт
а за 65000 беремо 5 вольт
То у випадку коли найменше значення буде відрізнятись від середнього більше ніж на 1000 одиниць (це приблизно 0,077 В) - ми починаємо накачувати тільки цю комірку ,до моменту поки різниця не зменшиться до наприклад 200 одиниць ,або до моменту поки в іншої комірки не виявиться гірше значення

Таким чином ми
а - не змушуємо перекачку працювати постійно
б - можемо собі дозволити набагато більшу погрішність вимірів
в - нас в принципі не цікавить збільшення ККД до наприклад 80% за будь-яку ціну, бо обєми енергії яку будуть перекачуватись не перевищать 2-3% від ємності батареї
г - потужність приладу який буде перекачувати навряд чи доцільно робити вищим ніж 100Вт
д - фактично контролюючи накачку комірки-ми постійно контролюємо чи є вона найгірша і як тільки виявиться ,що якась інша комірка має значення найгірші від усіх - так відразу ми переключимось на найгіршу комірку...
Таким чином ,при виставлення параметрів вимкнення накачки - з часом всі комірки будуть мати різницю по напрузі в 0,02В

_________________
Пробіг на електротязі 22000


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87939Повідомлення 07 серп 2019, 16:47 
Власник електромобіля, член клубу
Не в мережі

Звідки: м Львів
Дякував (ла) 225 Подякували 180
Мій електротранспорт: EQA300
Алексей В писав(ла):
Прошу не сильно кидать тапками, возможно эта идея уже всплывала и несостоятельна. Знаю о том что Микроватт недолюбливает прогеров (я сам являюсь прогером и к схемотехникам отношусь с большим уважением), но думаю для решения задачи активной балансировки стоит объединить усилия прогеров и схемотехников.
Идея такая: Имеем батарею хS c подключеной БМС. БМС измеряет напряжение на каждой ячейке и определяет ячейку с самым низким и самым высоким напряжением. Определив крайние ячейки, БМС дает команду на коммутатор, который подключает вход гальванически развязанного DC/DC на ячейку с максимальным напряжением, а выход DC/DC на ячейку с минимальным напряжением. Переток осуществляется пока БМС не определит следующую пару ячеек с минимальным и максимальным напряжением.
Додаткові файли:
Буфер обміну02.png
Поки я розписував на пальцях - пан Олексій чітко накреслив схему ,яка повністю відповідає тому що я описував(або в крайньому випадку мені здається що я описував саме таку схему.
Єдине що я казав брати енергію з усієї батареї і заливати її в найгіршу комірку
А Олексій пропонує брати з найвищої комірки і заливати в найнижчу..
Його пропозиція правильніша,хоча там малі напруги і комутація малих напруг ще той гемор
Моя ніби простіша-хоча на перший погляд буде мати більші втрати.
І ще одна
Забираючи енергію з усієї батареї ми з кожної з комірок забираємо енергію в розмірі 1/кількість комірок
У випадку передачі напряму комірка в комірку , потрібно буде зробити десяток перемикань,бо як правило нормальні комірки всі мають один рівень напруги , та й якщо різниця напруги між найсильнішою і найслабішою буде 0,1 Вольта - то це якраз трабли з якими важко боротись

_________________
Пробіг на електротязі 22000


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87945Повідомлення 07 серп 2019, 19:33 
Не в мережі

Звідки: Запорожье
Дякував (ла) 115 Подякували 193
Мій електротранспорт: -
Хочу електротранспорт: -
Рисовать квадратики на блок-схеме нужно понимая из каких бревен их выстругивать.
Коммутатор на какой основе предполагается строить? Транзисторы, реле, другие способы передачи энергии на расстояние?
Подозреваю, что схема эта должна обеспечивать гальваническую развязку. Иначе, по проводам в электромобиле столько помех наведется, что ваши 0.1 вольта на их фоне просто потеряются. Это если измерительные цепи коммутировать.
Если силовые, то тоже знать бы на чем построить такой коммутатор в принципе можно сделать в железе, а не в квадратике на бумаге.


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87954Повідомлення 07 серп 2019, 22:41 
Власник електромобіля, член клубу
Не в мережі

Звідки: м Львів
Дякував (ла) 225 Подякували 180
Мій електротранспорт: EQA300
Микроватт писав(ла):
.....
Если силовые, то тоже знать бы на чем построить такой коммутатор в принципе можно сделать в железе, а не в квадратике на бумаге.
Особисто мене цікавить два блоки
1 Перетворювач ДС(високовольтне з батареї , 120 Вольт*1ампер)-ДС(4 вольта*25 ампер) на комірку ,приблизно 100Ватт
2 Силовий комутатор ,який може підключити ДС(4 Вольти*25ампер) до одної ,але будь-якої з 28-32(на виріст :idee: ) комірок
3 Алгоритм включення
Спочатку скомутували ,потім запустили ДС-ДС перетворювач
Виключення-навпаки
Відключили ДС-ДС,перекомутували.
В момент виключеного ДС-ДС - проводити виміри напруги на комірках
Моніторинг напруги на комірках проводити раз наприклад в 5 хвилин в фоновому режимі ,щоб не витрачати енергію
У випадку коли якась з комірок вивалиться,або батарея має розряд вищий ніж 70% - періодичність моніторингу збільшити до наприклад раз в хвилину

ПС
Я думаю що напругу на кожній з комірок - я б також міряв з допомогою силового комутатора

ППС
Перш ніж щось замовляти - мене завжди цікавить ціна питання

_________________
Пробіг на електротязі 22000


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87956Повідомлення 07 серп 2019, 23:14 
Не в мережі

Звідки: Запорожье
Дякував (ла) 115 Подякували 193
Мій електротранспорт: -
Хочу електротранспорт: -
budivelnik писав(ла):
ПС
Я думаю що напругу на кожній з комірок - я б також міряв з допомогою силового комутатора

ППС
Перш ніж щось замовляти - мене завжди цікавить ціна питання

Понятно. А меня всегда интересует ЧТО будем делать. Цена - во вторую очередь, поскольку на то, чего нет и цены не может быть.
Коммутатор можете сделать за день. Покупаете клеммные колодки и отвертку. Перекоммутируете на колодке что угодно и куда угодно. Тестер , надеюсь, на хозяйстве есть готовый. Если такой коммутатор годится - можем обсуждать DC-DC.
Только сначала накупите диодов и прпробуйте прогнать через них ампер 30 в течение часа. Ну, так, чтобы грелись не выше 70-80С. Уверяю вас, будет намного легче разговаривать потом о DC-DC.
Если есть идеи по коммутатору получше колодок - выкладывайте, познакомимся.
Только же не глядя в потолок идеи, а реализуемые. Например, купите хороший 200-вольтовый полевик ( заодно и цены узнаете) , пропустите через него ампер 30, через часок температуру промеряйте и сколько напряжения на нем теряется... На паре транзисторов вся ваша 4-вольтовая комирка и рассеется в тепло.
Дальше можете накупить всяких реле, тоже опробовать, посмотреть как контакты завариваются на емкостной нагрузке.
Хорошо бы еще собрать таки все 20 каналов из мощных полевиков и посмотреть какой фейерверк получится при пробое одного из них.
Через 2-3 года вы таки внимательно прочитаете как люди давно уже на практике организовывают балансировку и многое станет яснее.


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
#87959Повідомлення 07 серп 2019, 23:27 
Власник електромобіля, член клубу
Не в мережі

Звідки: м Львів
Дякував (ла) 225 Подякували 180
Мій електротранспорт: EQA300
Я дуже радий ,що ви дали таку висококваліфіковану пораду на рахунок колодок і негра який буде їх перекомутовувати.
На жаль для вас-мені відомі більш високотехнологічні варіанти
В лоб це
https://prom.ua/ua/p2229302-tiristor-t122.html - 33 штук (29 штук на кожен розєм комірки і 4 штуки на перемикання зміни полярності до ДС-ДС) , ціна до 2000 грн
Схема комутації - проста і відома навіть мені

Просто я думав ,що людина яка так високо себе несе-знає більш технологічні і дешевші або зручніші для використання варіанти
Отже з комутаційним блоком-розібрались , тим більше що в ньому гальванічної розвязки не потрібно ,бо ця розвязка повинна бути присутня в ДС-ДС перетворювачі.
Яку тепер розумну ідею дасьте по ДС-ДС ?

ПС
Вибачте звичайно що суну тірістори ,я розумію що для грантових розробок, або для підняття ЧСВ у певних кругах-це не пройде... але мене цікавить
кінцевий результат по доступній ціні
і не цікавить чи подадуть цей винахід на отримання премії як за суперінноваційний.

_________________
Пробіг на електротязі 22000


Повернутися до початку
 Профіль  
Відповісти цитуючи  
Показати повідомлення за:  Поле сортування  
Почати нову тему Відповісти на тему  [ Повідомлень: 416 ]              На сторінку Пред.  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 28  Наступ.

Часовий пояс: UTC + 2 години


Хто зараз на конференції

Зараз цей форум переглядають: немає зареєстрованих користувачів і гості: 5


Ви не можете створювати нові теми
Ви не можете відповідати на повідомлення
Ви не можете редагувати свої повідомлення
Ви не можете видаляти свої повідомлення
Ви не можете додавати додаткові файли

Найти:
cron
Створено на основі phpBB® Forum Software © phpBB Group